Statická joga a dynamická gymnastika. Nedajú sa podľa vás tieto dve disciplíny spojiť? Potom sa mýlite. Práve vďaka tejto kombinácii vznikla akrojóga.

Akrojóga je relatívne nový typ fyzickej aktivity. Vznikla v roku 2001 v Kanade a veľmi rýchlo si získala obľubu v Severnej Amerike. Spája v sebe dynamiku rytmickej gymnastiky vo dvojici, uvedomenie si jogy a relaxačnej sily thajskej masáže a v niektorých verziách aj tanca.

Od „obyčajnej“ jogy sa líši v kontakte s inými ľuďmi. Akrojóga je spolupráca dvoch ľudí, z ktorých každý má pri tréningu svoje úlohy.

Čo je akrojóga?

Sú to silové cvičenia, ale vykonávané na základe jogy a gymnastiky. Pracujú s váhou vlastného tela. Pri pohľade na cvičiaci pár si rýchlo všimneme polohy, ktoré si väčšina z nich zrejme „testovala“ počas „posilňovne“ so svojimi súrodencami v detstve. Rozdiel je v tom, že akrojóga sa vykonáva bez zbytočného zhonu, nervov a stresu.

Cvičenie akrojogy má svoj základ v ásanach, teda klasickej hathajoge. Pohyby pri ich vykonávaní sú pomalé, jemné, zmyselné, ale isté. Ich akrobatická verzia bola upravená tak, aby sa dali predvádzať aj vo vzduchu. Ilustrujú pokoj, uvoľnenie, majstrovstvo a plynulosť thajskej masáže a krásu gymnastickej akrobacie.