Poznáte to, keď rukou utierate okno, len aby ste čokoľvek videli. Utierate a čakáte, kým sa okno opäť zarosí . Zahmlené sklá sú v zime veľkým problémom pre vodičov. Výrazne obmedzená viditeľnosť výrazne znižuje bezpečnosť. Takže je čas konať efektívne.

Zahmlené sklá a bezpečnosť jazdy

Cez sklo je ťažko niečo vidieť, keď je zakryté parou. Výrazne znižuje viditeľnosť, čo sa premieta do bezpečnosti jazdy, či skôr jej nedostatku. Toto je obzvlášť dôležité skoro ráno a večer, keď sa slnko ešte neukázalo. Je tu vysoké riziko, že cez zarosené okno neuvidíme auto prichádzajúce z protismeru alebo vozidlo idúce tesne pred nami.

 Problém nastáva aj z hľadiska cyklistov a chodcov, v takýchto podmienkach nie je ťažké prísť k nehode. Zahmlené sklá znižujú viditeľnosť a bezpečnosť jazdy, a preto jazda po cestách v takomto nepripravenom aute môže mať za následok nielen zastavenie políciou, ale aj pokutu. Vozidlo má byť podľa pravidiel cestnej premávky pripravené na jazdu tak, aby neohrozovalo ostatných účastníkov cestnej premávky, ale ani vodiča. Práve majiteľ auta je povinný sa oň starať a za konkrétnych okolností bude nútený znášať prípadné následky.

Nerobte tieto chyby

Človek sa nie vždy učí z chýb, najmä keď svoje činy za chyby nepovažuje. Nerobia vám špinavé okná veľký problém? Nečistoty podporujú usadzovanie vlhkosti, preto sa uistite, že okná vo vašom aute sú vždy čisté. Nedotýkajte sa okien, ak ich musíte utrieť, použite handričku z mikrovlákna. Ostré slnko a mráz a vy dáte auto tam, kde svieti slnko najviac,  veď bude vo vnútri teplejšie. Vyhrievané sklo, ktoré sa potom ochladí, podporuje kondenzáciu vody. Riešenie? V zime neparkujte auto na slnku.

Ďalšou dôležitou vecou je celková čistota auta. Najmä v jesennom a zimnom období spôsobuje veľké ťažkosti. Je zima, dni sa skracujú a na čistenie auta už jednoducho nemáme chuť. Najmä ak to robíme pod mrakom. Žiaľ, v tomto období si pod topánkami často prinášame blato či sneh. Ide o veľkú porciu vody, ktorá sa počas cesty v rozpálenom aute začne vyparovať. 

Prevencia je cesta

Aby ste predišli zahmlievaniu okien, použite niektorý zo špecializovaných prípravkov. Ide o prípravok, ktorý zabraňuje zaparovaniu skiel, autozrkadiel a iných sklenených plôch, pričom vytvára neviditeľnú vrstvu. Takýto produkt by si mal určite zaobstarať každý vodič. Do priehradky na rukavice sa zmestí malá fľaštička a jej účinný obsah vám pomôže zabudnúť na problém na dlhú dobu.

Prípravok využíva technológiu nanostriebra, ktorá spôsobuje lepšie odpudzovanie vodných častíc a vytvára neviditeľnú bariéru proti usadzovaniu pary. V rade nanosilver nájdete aj ďalšie produkty: čistič klimatizácie a pohlcovač pachov. Oplatí sa ich pravidelne používať, aby ste sebe aj svojim spolucestujúcim zabezpečili pohodlnú jazdu.