Výlet do lesa je skvelou formou rekreácie a relaxu. Kontakt s prírodou nám umožňuje „dobiť baterky“ a spojiť sa s divokou prírodou. Kým sa však vydáme na stopu, oplatí sa pripomenúť si niekoľko pravidiel.

Ako sa obliekať v lese

Oblečenie do lesa by malo byť pohodlné a prispôsobené aktuálnemu počasiu. Bez ohľadu na ročné obdobie sa oplatí pamätať na nosenie dlhých nohavíc v lese. Chránia nás pred ostrými konármi kríkov alebo nebezpečným hmyzom / pavúkovcami. Tiež sa oplatí postarať sa o vhodnú a pohodlnú obuv. Pri plánovaní jesennej alebo zimnej prechádzky v lese by mala obuv účinne chrániť pred snehom či blatom. Veľký význam má aj tvrdá podrážka a tzv. otok, teda gumený pás (prekrytie) okolo topánky, ktorý chráni obuv pred odieraním kameňov alebo koreňov.

Výlet do lesa – čo si vziať so sebou?

V prvom rade ruksak. Čím viac ľudí to má, tým viac si môžete vziať. V batohu by ste mali mať jedlo a vodu. Voda by sa naopak mala dobre uchovávať v uzavretej kovovej fľaši, vďaka čomu si nielen dlhšie udrží teplotu, ale zabráni nám aj vypitie plastových mikročastíc.Oplatí sa postarať sa aj o baterku – napríklad v podobe čelovky. Toto je dobré riešenie, ktoré nám umožňuje uvoľniť si ruky. Je dobré, že čelovka je na batérie typu AAA, nenabíja sa cez USB. Väčšinou je potom vodotesnejšia. Navyše, keď sa nám vybijú batérie, jednoducho vložíme nové a nečakáme, kým sa zariadenie nabije.

Neoceniteľnou „vychytávkou“ je aj powerbanka, ktorá nám umožní dobiť telefón či iné elektronické zariadenie. Len ten, kto takúto situáciu zažil, vie, koľko stresu stojí človeka v lese vybitý telefón.

Bezpečnosť v lese

Pamätajte, že my sme hostia v lese. Výjazd mimo vyznačených trás nám preto môže sťažiť nielen návrat, ale aj narušiť pokoj divej zveri. Častým nebezpečenstvom sú aj kliešte. A nie, vôbec nepadajú zo stromov. Skrývajú sa v tráve a čakajú na svoju korisť. Buďme preto pripravení a pred odchodom použime vhodné prípravky. A po príchode z prechádzky si svoje telo dôkladne skontrolujme. Čierne bodky sú síce neviditeľné, no dokážu narobiť veľa škody.

Čo je to výlet do lesa?

Našťastie prechádzka v lese má rozhodne viac výhod ako prekážok. Okrem „dobitia batérie“ nám výlet do lesa zlepšuje fyzickú kondíciu. Toto je obzvlášť dôležité pre ľudí, ktorí vedú sedavý životný štýl. Kontakt s prírodou je aj duševným odpočinkom. Stromy upokojujú a upokojujú nervy. Nehovoriac o tom, že po solídnej prechádzke sa jednoducho lepšie spí! Preto všetkých vyzývame, aby si užili čaro prírody. V každom ročnom období a bez ohľadu na počasie. Uvidíme sa na ceste.