Príroda je krásna, ale aj nebezpečná a nevyspitateľná a to najmä za tmy, či dažďa. Prechádzka lesom môže byť príjemným zážitkom, ale netreba zabúdať na určité bezpečnostné pravidlá, ktoré neradno podceňovať. Ak sa chystáte na takúto romantickú prechádzku, tu sú niektoré tipy, ktoré by vám mohli pomôcť ostatť v bezpečí.

Tipy pre bezpečnú prechádzku lesom:

  1. Plánujte trasu a vždy dajte niekomu vedieť, kde sa nachádzate. Môže to byť rodinný príslušník, či priateľ. Ak by sa vám niečo stalo, bude vám oveľa jednoduchšie vyriešiť to, ak budete mať niekoho, kto vie, kde sa nachádzate. Prípadne si môžete s niekým zdieľať lokáciu na telefóne a na tento bod existuje už mnoho aplikácií.
  2. Môže byť užitočné mať so sebou čelovku, baterku, alebo iný zdroj svetla, aby ste si videli pod nohy a identifikocali potenciálne prekážky, ako napríklad korene stromov, alebo kamene. Krásny spln mesiaca v roku 2023 je síce romantický, no nie dostatočne spoľahlivý v prípade tmavého lesa.
  3. Noste správne vybavenie a oblečenie. Oblečenie by malo byť pohodlné a vhodné do daného počasia. V závislosti od miesta, kde sa nachádzate, budete potrebovať aj vhodné topánky, dosť možno aj trekové topánky. Nezabudnite si so sebou vziať aj malý batoh s potrebnými vecami, akými sú isto voda a niečo pod zub.
  4. Dbajte na svoje zdravie. Ak máte zdravotné problémy, ktoré by mohli ovplyvniť vašu schopnosť prejsť celú naplánovanú trasu, je lepšie zvážiť inú formu zábavy. Je tiež dôležité mať dostatok energie a hydratácie pred prechádzkou, aby ste mali silu trasu dokončiť.
  5. Ak to nie je nevyhnutné, nechoďte do lesa sami. Ak musíte, skúste zohnať sprievodcu, alebo si so sebou vezmite psa na ochranu.
  6. Zostaňte na značenej trase a nezchádzajte z nej. To vám pomôže udržať sa na bezpečnom mieste a znížiť riziko zablúdenia.
  7. Udržujte plnú pozornosť a buďte pripravení. Zostávajte ostražití a pozorne sledujte svoje okolie, aby ste mohli reagovať na možné nebezpečensto.
  8. Vyhýbajte sa zvieratám a nevstupujte do ich teritória. Nepribližujte sa k divokej zveri, ani ku domácim zvieratám, ako sú psy, alebo dobytok. Ak sa vám zdá, že zviera je ohrozené, alebo ochromené, okamžite sa o tom informujte záchranárske zložky.
  9. Dávajte pozor na nebezpečné rastliny a kliešte. V prípade, že sa stanete obeťou kliešťa, okamžite sa obráťte na lekára. Ako prevencia pred týmto druhom parazitov už existuje mnoho možností od náramkov až po očkovanie. Jedným z najznámejších spôsobov, ako sa pred nimi chrániť je kvalitný repelent.
  10. Nevyhadzujte odpadky v prírode, pretože môžu prilákať divokú zver a tiež ničia naše životné prostredie. Skladujte odpadky v nádobe, alebo ich odnesiete so sebou a vyhodíte ich doma, či na ulici do kontajnera.