Čajové kanvice sú nielen praktické, ale aj dokonalá dekorácia na stôl. Aký typ kanvice na čaj si vybrať? Oplatí sa investovať do modelov s infuzérom? Ako fungujú džbány s ohrievačom? Tu je všetko, čo potrebujete vedieť o čajových kanviciach.

Čajové kanvice – výhody

Čajové kanvice majú veľa výhod a budú fungovať skvele bez ohľadu na to, či sme veľkí milovníci čaju alebo ich pijeme príležitostne.

Nádoby na varenie čaju umožňujú pripraviť väčšie množstvo tohto nápoja. Ak teda očakávate hostí alebo jednoducho nechcete každú chvíľu pripravovať nový čaj – pollitrový alebo dokonca pollitrový džbán bude dokonalým riešením.

Čajové kanvice sú navyše zvyčajne vyrobené z materiálov, ktoré udržujú teplo. Lahodný čaj si tak môžeme vychutnávať dlhšie. Čajové kanvičky vďaka svojej veľkosti poskytujú listom lepšie podmienky na rozvinutie a uvoľnenie vône. V porovnaní s obyčajným hrnčekom alebo šálkou je čajník širší a väčší, takže lístky sa môžu voľne lúhovať. Preto sú džbány ideálne ako na sypané čaje, tak aj na „kvitnúce“ druhy, teda špeciálne púčiky, ktoré sa pri kontakte s vodou otvárajú a uvoľňujú arómu. Okrem čisto praktických záležitostí majú čajníky aj dekoratívnu funkciu. Dostupné v rôznych tvaroch, veľkostiach a tvaroch môžu byť atraktívnou dekoráciou stola. Čajové kanvice dostaneme takmer v akomkoľvek štýle, takže ich určite zladíme podľa osobného vkusu a dizajnu interiéru.

Čajové kanvice – druhy a materiály

Čajové kanvice sú vyrobené z rôznych materiálov. Najobľúbenejšie a najčastejšie kupované modely sú vyrobené zo skla a porcelánu. Obľúbené sú aj liatinové čajníky v orientálnom štýle.

1. Sklenené kanvičky na čaj
Sklo je veľmi tvárny materiál, a preto riad z neho môže mať rôzne tvary. Sklenené kanvičky na čaj sú dostupné v tradičnej zaoblenej podobe, ale aj v dizajnovom prevedení, so sofistikovanými originálnymi tvarmi. Sklenené kanvičky na čaj z dvojitého skla udržia teplo dlhšie ako tradičné modely – vyzerajú aj oveľa efektívnejšie, pretože dvojité steny kanvice vyvolávajú dojem, že sa čaj nedotýka jej okraja, ale pláva v nádobe.

2. Liatinové kanvičky na čaj
Liatinové kanvice na čaj sú neprekonateľné, pokiaľ ide o udržiavanie tepla. Navyše je ťažké ich zničiť alebo rozbiť. Nezľaknú sa ani nánosov čierneho či zeleného čaju, ktoré zafarbia kanvičky nepeknou usadeninou. Pri liatinových modeloch nános nie je viditeľný. Čajové kanvičky vyrobené z liatiny vďačia za svoju obľubu východným vplyvom – práve v Ázii sa spolu s malými šálkami používajú už stáročia.

3. Keramické kanvičky na čaj
Keramické kanvičky na čaj nájdete takmer v každom obchode s domácimi potrebami. Najušľachtilejšie a najdrahšie sú, samozrejme, džbány vyrobené z porcelánu. Keramické čajníky sa vyrábajú v rôznych tvaroch, veľkostiach a farbách, takže si každý nájde model, ktorý mu vyhovuje. Keramická kanvica na čaj dobre udržiava teplo a je zvyčajne vhodná do umývačky riadu – vždy sa však oplatí dbať na to, aby bola nádoba umývateľná v práčke.