Súhlasíte – dúfam – s tvrdením, že stan nie je taká obyčajná outdoorová výbava. V zásuvkách, garážach a prístreškoch sú z rohu do rohu porozhadzované spacie vaky, karimatky, jedálne a všetko ostatné kempingové vybavenie, no stan nie je len šikovne ušitý kus silonu, ale náš malý, prenosný prístrešok. Suchá a teplá enkláva uprostred divočiny, ktorá bude náhradou za bezpečný domov, keď naokolo padne tma, dážď, sneh a z kríkov sa začnú pozerať divé zvieratá. Každé ročné obdobie sa však niekedy končí, takže kým príde zima a väčšina z nás bude stany schovávať hlboko do skríň, oplatí sa urobiť akúsi pravidelnú kontrolu a poriadne ich zabezpečiť na uskladnenie.
Umývanie stanu
V ideálnom svete by bol stan pred zložením a zabalením do obalu vždy suchý a čistý, ale vieme ako to je… Nie raz či dvakrát si asi každý zvalil podlahu špinavú od blata, mokrý obratník a spálňa plná piesku. Okolnosti môžu byť rôzne, ale vždy by ste mali pamätať na to, aby ste svoj stan čo najskôr vrátili do funkčného stavu. S koncom sezóny (a najlepšie niekoľkokrát do roka) sa oplatí dopriať jej poriadne čistenie.
Najmä na konci sezóny, ale takmer po každom kempovaní by sme sa mali o stan postarať!
Ako čistiť stan?
- Postavte si stan na záhrade, lúke za domom alebo len tak v strede miestnosti.
- Vezmite kefu a lopatku (alebo vysávač) a dôkladne odstráňte všetky nečistoty z vnútra spálne – zvyšky piesku, suché lístie, steblá trávy, omrvinky.
- Potom skontrolujte, či nie sú zvnútra aj zvonka zaschnuté nečistoty, ako je blato. Pri takomto výlete je najlepšie ich ošetriť kefou – nie však príliš tvrdou, aby sa nepoškodil materiál stanu. Ten, ktorý používate napríklad na čistenie zvrškov topánok, bude OK.
- Kefu je možné použiť aj na čistenie takých prvkov stanu, ako je suchý zips na uzavretie vchodov, zipsov alebo očiek v podlahe na pripevnenie špendlíkov.
- Po zoškrabaní a vydrhnutí zvyškov môžete pristúpiť k riadnemu vyčisteniu celej plochy krytu stanu a podlahy. Čím umývať stan? Tu najlepšie poslúži čistá, teplá voda + handrička alebo hubka.
- Ak sú na ceste škvrny, ktoré sa nedajú odstrániť samotnou vodou, môžete použiť obyčajné, prírodné mydlo alebo niektorý zo špeciálnych prípravkov. Nikwax ponúka špecifický produkt s názvom Tent & Gear SolarWash Spray-on, ktorý pomáha pri aplikácii. Po vyčistení stanu poslúži tento prostriedok rovnako dobre aj pri starostlivosti o batoh alebo kempingovú plachtu, takže o to viac sa oplatí ho kúpiť.
- Stožiare a čapy môžete utrieť aj vlhkou handričkou, na ktorej sú často zvyšky zeminy a bahna zo zeme, kde sme naposledy kempovali.
- Nakoniec nechajte stan poriadne vyschnúť a aj keď môže byť lákavé nechať ho na plnom slnku, je lepšie nevystavovať stan dlhodobému slnečnému žiareniu.
Udržujte vodu mimo, to je hydroizolácia stanu
Keď je náš stan čistý a suchý, potom stojí za to popremýšľať o obnove vonkajšej DWR vrstvy, teda nepremokavého záteru. Aj ten najodolnejší materiál proti vlhkosti časom začne presakovať, preto je dobré ho natrieť vhodným hydroizolačným prostriedkom. Tento jednoduchý postup môže pomôcť obnoviť vlastnosti aj starších a zdanlivo značne opotrebovaných stanov. Celú plochu stanu stačí nastriekať takouto impregnáciou a potom ju nechať uschnúť, prípadne jej prebytok vopred pozbierať čistou handrou.
Tu nám opäť vychádzajú v ústrety odborníci na starostlivosť o horskú výstroj, teda značka Nikwax. Ich Tent & Gear SolarProof je bezpečný a ľahko aplikovateľný prostriedok, ktorý obnovuje hydrofóbnosť trópov a navyše chráni pred UV žiarením a zachováva materiál stanu.