Trápi vás alergia? Tečie vám z nosa, pália vás oči a kýchate? Je vám nanič, pretože váš imunitný systém má veľa práce a bojuje na mnohých frontoch naraz.

Zároveň však tento stav vysokej pohotovosti prospieva vášmu celkovému zdraviu. Zdá sa, že osoby trpiace alergickými ťažkosťami majú nižšie riziko niektorých nádorových ochorení. Áno, imunitný systém môže prehnane reagovať na neškodné látky, ako je peľ alebo prach, ale rovnako prehnane ostražitý je aj voči rodiacim sa nádorom vo vašom tele. Bolo by príjemné, keby sme dokázali posilniť tú časť našej imunity, ktorá bojuje s infekciami, a zároveň stlmili tú, ktorej výsledkom je chronická zápallivosť (a všetky jej otravné sprievodné prejavy).

Tento trik možno ovládajú práve huby. Rovnako ako riasy sú jednobunkové rastliny, na kvasnice môžete pozerať ako na jednobunkové huby. Každý rok vyrastú tisíce druhov jedlých húb, na celom svete sa ich komerčne vypestujú milióny ton. Ale prečítajte si niekedy etiketu na balení šampiňónov a nenájdete tam oveľa viac než nejaké vitamíny B a minerály. A to má byť všetko? Nie. Na zoznam sa nedostane dlhý rad mykonutrientov, ktoré môžu posilňovať našu imunitu.

Vedci z Austrálie rozdelili účastníkov výskumu do dvoch skupín. Jedna sa stravovala normálne, tá druhá jedla svoju obvyklú stravu ak tomu mala ešte každý deň šálku varených bielych šampiňónov. Už iba za týždeň vykazovali hubičkári o 50 % vyššiu hladinu IgA v slinách. Zvýšené množstvo protilátok v tele zostalo ešte asi týždeň po skončení konzumácie húb. Takže, ak chcete urobiť pre svoje zdravie niečo dlhodobo prínosné, zaraďte huby do svojho bežného jedálnička.

Ale počkať! Ak majú huby na svedomí taký výrazný vzrast produkcie protilátok, nemali by sme sa báť, že zhoršia prejavy alergických alebo autoimunitných chorôb? Práve naopak, zdá sa, že huby majú aj protizápalové účinky. Laboratórne štúdie ukázali, že rôzne druhy húb, vrátane obyčajných bielych šampiňónov, dokážu obmedziť zápalové reakcie a potenciálne zlepšujú imunitné a protinádorové funkcie tela bez toho, aby zhoršovali zápalové stavy.